Skontaktuj się z nami tel: 537 447 347
 SK admin
RODO

Szyfrowanie plików PGP GPG

 

Często moi klienci zadają mi pytanie "Panie Sylwesterze jak można zapewnić bezpieczeństwo prywatnym (tajnym) plikom przechowywanym na dysku, czy wysyłanych pocztą elektroniczną"
W niniejszym artykule postaram się przybliżyć bardzo bezpieczne narzędzie stworzona właśnie do tego celu. Pracując wiele lat jako Administrator Bezpieczeństwa Informacji w firmie zajmującej się przetwarzaniem danych osobowych byłem zmuszony zmierzyć się z zapewnieniem bezpieczeństwa na najwyższym szczeblu przechowywanym przez nas danych. Po przeanalizowaniu wielu rozwiązań komercyjnych jak i darmowych, postanowiłem zastosować aplikację szyfrującą dane przy pomocy kluczy PGP (GPG). Umożliwia ona szyfrowanie folderów czy poczty elektronicznej co było nieodzownym czynnikiem dla zapewnienia bezpieczeństwa danych. Przyjrzyjmy się zatem czym jest to PGP.
PGP (Pretty Good Privacy) jest bardzo zaawansowanym systemem kryptograficznym przeznaczonym dla wielu systemów operacyjnych (MS-DOS, UNIX, VAX/VMS, Windows i wiele innych). Działa on w przeciwieństwie do wielu innych mechanizmów szyfrujących, na zasadzie dwóch kluczy, prywatnego (dostęp do klucza może mieć tylko właściciel, najlepiej przechowywać go np. na pendrive w bezpiecznym miejscu) oraz publicznego (do tego klucza może mieć dostęp każdy). Przy pomocy klucza publicznego możemy szyfrować pliki jednak odszyfrować je można jedynie przy pomocy klucza prywatnego. Bez klucza prywatnego odszyfrowanie pliku, czy wiadomości e-mail zajęłoby najszybszym komputerom tysiące lat. Dzięki nakładkom na programy pocztowe zarówno podpisywanie jak i szyfrowanie e-maili jest automatyczne, zatem przezroczyste dla użytkownika. Istnieją również nakładki pozwalające szyfrować pliki jednym kliknięciem myszki. Reasumując metoda szyfrowania oparta na kluczach PGP (GPG) na obecną chwilę jest metodą bardzo bezpieczną, dającą pewność iż nikt niepowołany nie przejrzy nam poczty czy prywatnych wiadomości. Dodatkową zaletą jest to iż istnieją darmowe nakładki na system które niczym nie ustępują komercyjnym. GPG można pobrać z GPG

stat4u